Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Şeful Statului Major al Forţelor Terestre

General-maior dr. Dumitru SCARLAT
Email: sefsmft [at] forter.ro

Data şi locul naşterii: 18 ianuarie 1965, Comuna Malu cu Flori, jud. Dâmboviţa.

Studii şi cursuri:

  • 2012 - Curs pentru pregătirea personalului didactic nivelul 2
  • 2010 - Curs NATO de cooperare regională (NRCC) Italia.
  • 2009 - Curs pentru pregătirea personalului didactic nivel 1
  • 2008 - Curs postuniversitar de perfecţionare - specializarea securitate şi buna guvernare
  • 2006 - Curs „Introduction to NATO”
  • 2006 - Curs de pregătire în domeniul comunicare şi relaţii publice pentru comandanţii de mari unităţi şi comandamente
  • 2005 - Curs limba engleză, Canada
  • 2004 - Doctor în ştiinţe militare
  • 2004 - Curs NATO pentru ofiţeri români
  • 2004 - Curs PKO pentru ofiţerii cu funcţii de conducere, SUA
  • 2001 - Curs internaţional pentru ofiţeri de comandă, Norvegia
  • 2001 - Curs postuniversitar de perfecţionare în conducerea marilor unităţi operative
  • 1999 - Curs proceduri de comandă şi stat major specifice NATO la nivel brigadă trupe de uscat în limba engleză
  • 1999 - Curs intensiv limba engleză
  • 1997 - Curs de limba spaniolă
  • 1995 - Curs armament greu de artilerie
  • 1993 - Academia de Înalte Studii Militare, facultatea de arme întrunite
  • 1988 - Curs avansat pentru ofiţerii de arme/specialităţi militare
  • 1986 - Şcoala militară de ofiţeri activi „Nicolae Bălcescu”
  • 1983 - Liceul Militar „Dimitrie Cantemir”

 Funcţii îndeplinite:

  • din 15 octombrie 2014 este numit şef al Statului Major al Forţelor Terestre
  • decembrie 2013 - octombrie 2014: locţiitor al şefului Statului Major General
  • ianuarie 2011 - decembrie2013: comandant al Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”
  • aprilie 2008 - ianuarie 2011: locţiitor al şefului Direcţiei Operaţii din Statul Major General
  • aprilie 2007 - aprilie 2008: locţiitor al şefului Direcţiei Operaţionalizare, Generare şi Evaluare Forţe din Statul Major General
  • iulie 2005 - aprilie 2007: comandant al Brigăzii 34 Infanterie
  • februarie 2004 - iulie 2005: şef secţie operaţii curente la Comandamentul 2 Operaţional Întrunit
  • aprilie 2003 - februarie 2004: comandant al Batalionului 151 Infanterie al Brigăzii 15 Mecanizat şi participă la comanda batalionului la misiunea Enduring Freedom III,  Afganistan
  • august 2002 - aprilie 2003: şef Birou Operaţii Multinaţionale la Statul Major al Forţelor Terestre
  • iulie 2001 - august 2002: şef Birou Planificare Operaţii
  • ianuarie 2000 - iulie 2001: comandant al Batalionului 500 Logistic
  • noiembrie 1998 - ianuarie 2000: ofiţer de stat major la Serviciul Operaţii din Statul Major al Forţelor Terestre
  • mai 1994 - noiembrie 1998: comandant al Batalionului 101 Infanterie
  • iulie 1993 - mai 1994: ofiţer de stat major la Regimentul 10 Mecanizat
  • septembrie 1991- iulie 1993: ofiţer student în Academia de Înalte Studii Militare
  • mai 1990 - septembrie 1991: comandant companie stat major la Regimentul 10 Mecanizat
  • octombrie 1987 - mai 1990: comandant companie infanterie la Regimentul 10 Mecanizat
  • august 1986 - octombrie 1987: comandant pluton antitanc la Regimentul 10 Mecanizat

Distincţii şi decoraţii:

  • 2015 Emblema de Onoare a Resurselor Umane
  • 2014 Emblema de Onoare a Informaţiilor pentru Apărare
             Emblema de Onoare a Forţelor Navale
  • 2013 Emblema de Onoare a Medicinei Militare
             Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene
  • 2012 Emblema de Onoare a Statului Major General
             Emblema de merit „În Serviciul Armatei României” cls. a III-a
  • 2011 Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 25 de ani de activitate
             Emblema de Onoare a Armatei României
             Emblema de merit „În Slujba Păcii” cls. a III-a
             Emblema de Onoare a Forţelor Terestre
             Emblema de merit „Ştiinţă Militară” cls. a I-a
  • 2009 Emblema de Onoare a Armatei României
  • 2006 Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 20 de ani de activitate
  • 2004 Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Mare Ofiţer
  • 2001 Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 15 de ani de activitate
  • 2000 Medalia naţională „Pentru Merit” cls. a III-a

Limbi străine:

  • Limba engleză
  • Limba spaniolă

Situaţia familială:

  • Este căsătorit şi are un copil.