Ministerul Apărării Naţionale (MApN) - Forţele Terestre Române

Competiţia „Omul Anului” în Forţele Terestre Române

Marţi, 09/05/2017
Locotenent Alexandru Helerea

Marţi, 9 mai a.c., a avut loc festivitatea de premiere a câştigătorilor din Forţele Terestre Române ai concursului „Omul Anului”, pentru anul 2016.
Această competiţie a fost inaugurată în Armata României în anul 2010 şi urmăreşte recompensarea valorii profesionale a personalului militar şi civil care contribuie prin faptele lor, la crearea unei imagini pozitive instituţiei militare şi la creşterea vizibilităţii structurilor militare, la nivel naţional şi internaţional.
La competiţie au participat ofiţeri, maiştri militari, subofiţeri, soldaţi profesionişti şi personalul civil contractual, care, prin faptele, acţiunile sau lucrările elaborate, au contribuit la creşterea prestigiului Forţelor Terestre Române.
Juriul a analizat propunerile înaintate de către structurile subordonate şi a stabilit următorul clasament, pentru cele 10 secţiuni ale concursului:
Secţiunea Imaginea şi vizibilitatea Armatei
Locul I – locotenent-colonel Adrian Costaru – Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”;
Locul II – locotenent-colonel Toni Ene – Divizia 2 Infanterie „Getica”;
Locul III – colonel Aurel Iacobescu – Şcoala de aplicaţie pentru Unităţi Sprijin de Luptă ”General Eremia Grigorescu”.
Secţiunea Credinţă şi altruism
Locul I – plutonier-major Mircea Caba – Batalionul 612 Artilerie Antitanc "Maramureş".
Secţiunea Instrucţie şi luptă
Locul I – maior Ioan-Claudiu Gherman – Divizia 4 Infanterie „Gemina”;
Locul II – plutonier-major Gabriel Drăgan – Batalionul 30 Vânători de Munte „Dragoslavele”;
Locul III – locotenent-colonel Dumitru Copăceanu – Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN „Panait Donici”.
Secţiunea Logistică şi infrastructură
Locul I – plutonier-major Daniel Drăghici – Statul Major al Forţelor Terestre;
Locul II – maior Ştefan-Dan Mihalache – Batalionul 400 Sprijin „Feleacu”;
Locul III – maior Constantin Roşoga – Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN „Panait Donici”.
Secţiunea Diplomaţie şi informaţii
Locul I – colonel Vasile Cerbu – Divizia 2 Infanterie „Getica”.
Secţiunea Învăţământ, ştiinţă şi artă militară
Locul I – colonel Ciocan Florian – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”;
Locul II – personal civil contractual  Mihai Silviu Petrişor – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”;
Locul III – plutonier adjutant-principal Ecaterina Mihaela Avramescu – Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”.
Secţiunea Sănătate şi sport
Locul I – caporal clasa a III-a Ovidiu Mugurel Muţiu – Batalionul 405 Sprijin Logistic „Năsăud”;
Locul II – sublocotenent Alina Ciupav – Batalionul 32 Cercetare Supraveghere „Mircea”;
Locul III – plutonier major Irinel Fîcă – Statul Major al Forţelor Terestre.
Secţiunea Presă, film şi literatură
Locul I – plutonier adjutant Vasile Iftime – Batalionul 335 Artilerie „Alexandru cel Bun”.
Secţiunea Istorie, cultură şi tradiţii militare
Locul I – locotenent-colonel Rareş Baciu – Divizia 4 Infanterie „Gemina”;
Locul II – plutonier adjutant principal Neculai Hulub – Divizia 2 Infanterie „Getica”;
Locul III – sublocotenent Oana Bianca Boier – Batalionul 32 Cercetare şi Supraveghere „Mircea”.
Secţiunea Soldatul universal
Locul I – soldat Ionuţ Marius Rîpanu – Batalionul 185 Sprijin Logistic „Mureş”.

Felicitări celor premiaţi, iar întregului personal al Forţelor Terestre Române  îndemnul de a-şi valorifica superior inteligenţa şi puterea de muncă, în scopul realizării unei imagini pozitive instituţiei din care fac parte.

Galerie foto