- Home
- Despre instituţie
- Legislaţie
- Conducere SMFT
- Şeful Statului Major al Forţelor Terestre
- Locţiitor al şefului Statului Major al Forţelor Terestre
- Locţiitorul pentru operaţii şi instrucţie al şefului Statului Major al Forţelor Terestre
- Locţiitorul pentru resurse al şefului Statului Major al Forţelor Terestre
- Director al Statului Major al Fortelor Terestre
- Subofiter de comanda al Statului Major al Fortelor Terestre
- Organizare
- Repere istorice
- Programe şi strategii
- Calendar militar
- Misiuni internaţionale
- Contact
- Informaţii de interes public
- Media
- Înzestrare
- Arme
- Eroi
- Legături
- Posturi vacante

Vizită de lucru la Compania KAF GDA
Vineri, 21/03/2014
Locotenent George Tănase
În zona de operaţii a Companie KAF GDA a acţionat Batalionul 4 din Regimentul 2 Cavalerie, condus de locotenent-colonel Cristopher Budihas.
Acest detaşament urmează a fi înlocuit de Batalionul 1 al Regimentului 12 Infanterie, aflat sub comanda locotenent-colonelul William Voorhies.
Cei 2 comandanţi au efectuat miercuri, 19 martie o vizită de lucru la care au participat principalele elemente de comandă ale companiei craiovene. A fost un bun prilej pentru cunoașterea reciprocă şi familiarizarea cu specificul misiunilor din aria de operaţii.
Locotenet-colonelul Budihas, care îşi încheie misiunea la sfârşitul acestei luni, a vorbit despre rezultatele foarte bune ale cooperării româno-americane: “Compania şi-a dovedit de nenumărate ori profesionalismul . Un mare efect le-au avut misiunile CIMIC pe care le-am executat în parteneriat şi sper că ele vor avea continuitate mai departe.”
Locotenent-colonel William Voorhies a început prin a zugrăvi imaginea excelentă pe care “Scorpionii Roşii” au construit-o în cele aproape 4 luni de misiune: "Ştiu că aveţi o reputaţie deosebită. Sunteţi foarte disciplinaţi şi multă lume îşi doreşte să lucreze cu voi. Aştept cu nerăbdare să începem misiunile în comun şi sunt convins că subordonaţii mei vor învăţa din experienţa militarilor români!”